Czym jest pierwsza pomoc

Pierwsza pomoc to przede wszystkim zespół pewnych czynności, które wykonywane w przypadku urazu, wypadku czy też poważnej choroby. Działania te mają na celu ochronę życia i zdrowia poszkodowanego a co za tym idzie, minimalizują niekorzystne następstwa i zmiany co pozwala na późniejsze specjalistyczne udzielnie pomocy medycznej już w szpitalu.

Pierwsza pomoc przedmedyczna
Pierwsza pomoc przedmedyczna to przede wszystkim czynności wykonywane przez ratownika, które prowadzą do zabezpieczenia i utrzymania przy życiu osoby, która jest ofiarą wypadku do czasu aż, zjawią się określone służby.

Udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej wiąże się z kilka etapami.

W pierwszym należy ocenić sytuację, czyli miejsce danego wypadku, nieszczęścia.

Następnie musimy zabezpieczyć cały obszar tak, aby nie pojawiło się jakieś nowe zagrożenie.

Kolejnym punktem jest wstępna ocena stanu poszkodowanego funkcje oddechowe, przytomność, rozpoznawanie bodźców.

Następnym krokiem po ocenie jest wezwanie określonych służb ratunkowych.

Jeśli sytuacja tego wymaga musimy udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej, czyli resuscytacja, sztuczne oddychanie lub inne czynności mające na celu zachowanie funkcji życiowych osoby poszkodowanej.

Ocena przytomności polega na kontakcie słownym lub poprzez dotyk.

Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny powinniśmy zaczerpnąć pomocy z otoczenia, które znajduje się w miejscu wypadku.

Jeśli osoba nie oddycha, należy udrożnić drogi oddechowe poprzez odchylenie głowy do tyłu.

W przypadku zatrzymania krążenia należy podjąć czynności przywracające osobę do życia i podtrzymywanie tych zadań powinno trwać do momentu przybycia profesjonalnej pomocy medycznej.

Zawał serca pierwsza pomoc
Tak naprawdę przy zawałach serca nie ma konkretnych metod pierwszej pomocy. Najważniejszym czynnikiem jest wtedy czas, ponieważ musimy bardzo szybko wezwać na miejsce fachową pomoc medyczną.

Zanim jednak odpowiednie służby dotrą na miejsce powinniśmy ułożyć chorego w takiej pozycji, aby jego serce było odciążone, tułów chorego powinien znaleźć się więc nieco wyżej.

Chory musi też właściwie oddychać dlatego, jeśli ma on na sobie krawat lub ciasną koszulę musimy ją odpowiednio rozluźnić podobnie jak pasek u spodni.

Ważnym elementem jest też rozmowa i uspokojenie chorego bowiem stres pogorszy jeszcze bardziej stan zdrowia chorego.

Zawał serca może się powtarzać, jeśli mamy do czynienia z osobą, która już raz przechodziła zawał, może mieć ona przy sobie środki z nitrogliceryną. Jeśli osoba poszkodowana, ma takie leki musi je zażyć. Oczywiście lek możemy podać tylko w przypadku gdy chory jest przytomny i mamy z nim kontakt. W razie problemów z życiem poszkodowanego należy wykonać sztuczne oddychanie połączenie z uciskiem klatki piersiowej. Pamiętajmy reanimacja, może uratować takiej osobie życie.

Pierwsza pomoc przy oparzeniach

Oparzenia są niebezpieczne i niezależnie od stopnia oparzenia udzielanie pierwszej pomocy za każdym razem wygląda tak samo.

Musimy jak najszybciej schłodzić miejsce oparzenia najlepiej zrobić to pod zimną bieżącą wodą.

W przypadku oparzeń 1 i 2 stopnia takich, które nie przekraczają 10% powierzchni ciała poparzone miejsce trzymamy pod wodą przez 10 do 15 minut w przypadku oparzeń 1 stopnia i do 30 minut w przypadku oparzeń 2 stopnia.

Osobie poszkodowanej ściągamy biżuterię, a jeśli dany obszar ciała, uległ spuchnięciu musimy rozciąć pierścionki i inne sygnety, po to, aby w tym miejscu nie doszło do nieodwracalnej martwicy tkanki.

W żadnym wypadku nie przekłuwamy pęcherzy.

Przy oparzeniach ciężkich, czyli 3 stopnia miejsce chłodzimy wodą zaledwie przez kilka minut tak, aby nie doszło do hipotermii. W przypadku oparzeń lekkich możemy wykorzystać spirytus lub wódkę do dezynfekcji rany. Nie wolno jednak tego robić, gdy rany są duże i otwarte, ponieważ sprawi to tylko dodatkowy ból poparzonemu.

Na oparzenia nie stosuje żadnych barwników oraz niczym nie smarujemy ran.

W przypadku oparzenia twarzy lub szyi umieszczamy pacjenta na poduszkach i monitorujemy przez cały czas jego funkcje życiowe.

Lekkie oparzenia możemy opatrzyć sami jednak w przypadku rozległych oparzeń wymagana, jest specjalistyczna pomoc medyczna.

Pierwsza pomoc u dzieci
Resuscytacja u dzieci jest zupełnie inna niż w przypadku dorosłych. Należy ją wykonać natychmiastowo, a nie czekać aż przyjadą odpowiednie służby. Brak tlenu u takiego małego dziecka powoduje niedotlenienie a co za tym, idzie może to uszkodzić ważne narządy takie jak nerki czy mózg.

U niemowlęcia, odchylamy brodę, a u dzieci powyżej 1 roku życia odchylamy głowę i unosimy brodę robimy to po to, aby udrożnić drogi oddechowe. Jeśli stwierdzimy brak funkcji oddychania to, wykonujemy 5 oddechów metodą usta-usta u niemowląt zaś stosujemy metodę usta-usta nos.

Pierwsza pomoc prawo jazdy

Uliczne zdarzenia są nie do przewidzenia, dlatego też osoba starająca się o prawo jazdy, musi umieć udzielić pierwszej pomocy. Udzielnie pomocy to szansa na uratowanie czyjegoś życia.

Pierwsza pomoc to przede wszystkim zabezpieczenie miejsca wypadku specjalnym trójkątem ostrzegawczym oraz podjęcie podstawowych działań reanimacyjnych.

Jeśli pomocy nie udzielimy w ciągu 2 do maksymalnie 4 minut po ustaniu krążenia nawet doświadczeni medycy, nie będą w stanie uratować takiej osoby.

W przypadku gdy mamy możliwość trzeba też ocenić stan poszkodowanych oraz czy możemy ich bezpiecznie wyciągnąć z samochodu.

Musimy być bardzo ostrożni bowiem, mogło dojść do uszkodzenia kręgosłupa i każde szarpnięcie może tylko pogorszyć stan, a nawet przerwać rdzeń kręgowy.

Pierwsza pomoc przy omdleniu

Omdlenie w poważnych przypadkach może wiązać się z utratą przytomności a za tym wszystkim, może iść zatrzymanie krążenia.

W przypadku lekkich omdleń trzeba położyć osobę w pozycji bezpiecznej, a następnie zabezpieczyć jej głowę podkładając coś pod nią.

Następnie przystępujemy do sprawdzenia pulsu oraz czy występuje oddech. Jeśli po 15 sekundach stwierdzimy braku oddechu oraz jeśli puls nie jest wyczuwalny, przystępujemy do akcji reanimacyjnej. W międzyczasie wzywamy na miejsce ekipę ratowniczą.

Pierwsza pomoc przy porażeniu prądem

Porażenie prądem to niebezpieczna sytuacja w takich chwilach ratownik musi wyłączyć wszystkie potencjalne źródła prądu łącznie z bezpiecznikami.

Musimy do tego celu użyć przedmiotu, który nie przewodzi prąd np. drewna. Po wykonaniu czynności trzeba sprawdzić, czy osoba jest przytomna i czy oddycha.

Następnie wzywamy pomoc i w momencie stwierdzenia, że osoba oddycha, ale jest tylko nieprzytomna, układamy osobę w pozycji bocznej ustalonej.

Zakładamy również opatrunek na uszkodzone miejsce.

Następnie czekamy na przybycie pomocy ratunkowej.

Pierwsza pomoc przy złamaniach

Złamania dzielimy na otwarte i zamknięte dlatego też niezależnie od wszystkiego musimy unieruchomić kończynę.

Następnie trzeba ją położyć powyżej poziomu serca po to, aby zmniejszyć szybkość powstawania obrzęku.

Ewentualny obrzęk możemy schłodzić także lodem.

Po wykonanej czynności powinniśmy mimo wszystko udać się do szpitala gdzie, poszkodowanym zajmą się lekarze.

Pierwsza pomoc przy krwotokach

Krwotoki dzielimy na zewnętrzne i wewnętrzne.

W przypadku krwotoku zewnętrznego musimy nałożyć jałowy opatrunek, a także dokładnie uciskać miejsce krwawienia.

Następnie trzeba całość opatrzyć bandażem, po czym kontynuować ucisk miejsca skąd dochodzi do krwawienia.

W przypadku silnego krwotoku należy wezwać pogotowie ratunkowe. Krwotok wewnętrzny to poważna sprawa zagrażająca życiu poszkodowanego w takich wypadkach niezbędna jest szybka interwencja lekarzy.

1 Comment

  1. Już wkrótce Wielkanoc, życzę wszystkim spełnienia się ich świątecznych życzeń, żeby jajko wielkanocne smakowało, a oni sami żeby byli zadowoleni. W końcu jajeczko mamy tylko raz w roku, nie zapomnijmy o chrześcijańskiej i katolickiej tradycji składania życzeń lub wierszyków.

Comments are closed.