Apteczka pierwszej pomocy

Wypadki bardzo często się zdarzają. Nie ma nie żadnego wpływu, ale warto pamiętać, aby w takich szczególnych chwilach być przygotowanym. Ważnym narzędziem staje się wtedy apteczka pierwszej pomocy, w której znajdziemy wszystko to, co będzie nam potrzebne w ratowaniu ludzkiego życia.

Podstawowe wyposażenie apteczki pierwszej pomocy
Podstawowym elementem wyposażenia są rękawiczki. W momencie, gdy udzielamy pomocy, musimy zadbać o własne bezpieczeństwo. Do tego celu, wykorzystujemy rękawiczki nigdy nie wiadomo komu, przyjdzie udzielić nam pomocy więc jest to właściwy środek ochrony ratownika.

Drugim niezbędnym elementem jest gaza oraz inne elementy opatrunkowe służy ona do opatrzenia drobnych skaleczeń i innych ran. Kolejną istotną rzeczą na wyposażeniu apteczki pierwszej pomocy jest maseczka z ustnikiem lub też pocket mask. Ułatwia ona wykonywanie reanimacji poprzez bezpieczniejsze sztuczne oddychanie. Dzięki specjalnego systemowi zastawek w ustniku osoba wykonująca reanimację jest chroniona przed zakażeniami.

Kolejnym elementem jest chusta trójkątna. Służy ona między innymi do usztywniania złamań oraz zwichnięć.

Nożyczki niby wydają się mało istotnym sprzętem, ale są potrzebne do przycięcia bandażu czy też rozcięcia koszuli.

Kolejnym niezbędnym elementem jest plaster może on posiadać opatrunek, ale spotykamy się z wersją bez opatrunku.

Folia z kolei pozwala ogrzać ciało poszkodowanego lub też je schłodzić, jeśli wykorzystamy srebrną stronę, a nie złotą.

Opaska siatkowa z kolei może być wykorzystana jako zamiennik, gdyby nie było bandażu. W ten sposób łatwo zabezpieczyć opatrunek znajdujący się na głowie.

Instrukcja pierwszej pomocy z umieszczonymi numerami alarmowymi to również podstawowy sprzęt znajdujący się w każdej apteczce.

Ostatnim ważnym elementem jest worek na specjalistyczne odpady medyczne. Pamiętajmy, że zanieczyszczony bandaż może być źródłem wielu zarazków.

Domowa apteczka
W domu również ważne jest bezpieczeństwo dlatego też, powinniśmy zadbać o to, aby nasze domowe centrum szybkiej pomocy, czyli apteczka posiadała między innymi:

Podstawowe materiały opatrunkowe i inne środki pierwszej pomocy. Do tych wspomnianych materiałów opatrunkowych zaliczamy między innymi gazę, bandaże, plastry z opatrunkiem o różnych kształtach i wielkościach, plastry bez opatrunku, kompresy jałowe, wodę utlenioną lub spirytus salicylowy w przypadku poważniejszego zakażenia rany.

Ważne też są leki, powinny tam znaleźć się między innymi środki zapobiegające biegunce, sól fizjologiczna pozwalająca nam na przemycie oczu, środki przeciwbólowe, krople do nosa, aerozole oraz inne pastylki pomagające w stanach zapalnych gardła.

W domowej apteczce z reguły nie przechowuje się jedynie antybiotyków.

Apteczka szkolna

Szkolne apteczki zazwyczaj nie są szczególnie duże. Z tego też względu powinny się tam znaleźć tylko najpotrzebniejsze rzeczy takie jak opatrunki, chusta trójkątna, plaster z gazą, kompresy, nożyczki, rękawice gumowe, ustnik do sztucznego oddychania, gaza opatrunkowa oraz instrukcja pierwszej pomocy.

Tylko takie wyposażenie jest w pełni właściwe W większych apteczkach dodatkowo, możemy znaleźć koc termoizolacyjny, opaskę elastyczną, oraz zestaw do płukania oka.

Tego typu rzeczy stosowane są do udzielenia pierwszej i w pełni niezbędnej pomocy przedmedycznej.

Apteczka w samochodzie
Apteczka znajdująca się w naszym samochodzie powinna bezwzględnie spełniać europejską normę DIN 13164. Taka apteczka powinna mieć na wyposażeniu między innymi opatrunki indywidualne różnego rodzaju, wielkości i typu, kompres, opaskę elastyczną, chustę opatrunkową, chustę trójkątną, koc ratunkowy, nożyczki, rękawice wykonane z lateksu, oraz pełną instrukcję pierwszej pomocy.

Kategorycznie zabrania się przewożenia leków i innych środków w postaci płynów. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku leków.

Apteczka biurowa

W biurze apteczka nie musi posiadać wszystkich elementów, ale najważniejsze jest to, aby mimo wszystko w apteczce biurowej pojawiła się gaza, nożyczki, bandaż, oraz środki umożliwiające przeczyszczenie rany.

1 Comment

  1. Szukasz ładnych spinek do mankietów z motywem muzycznym? Wpadnij na riwia.pl i sprawdź co mamy w ofercie. Znajdziesz u nas spinki w kształcie instrumentów takich jak np. saksofon, gitara, trąbka czy perkusja. Jeśli szukasz czegoś innego obejrzyj spinki do mankietów w kształcie nut lub klucza wiolinowego. Czasami wybór czegoś ładnego nie musi być trudny!

Comments are closed.